Srbija je protekle decenije smanjila javna ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i socijalnu zaštitu, a na njihov račun povećala ulaganja u vojsku i policiju, objavila je grupa nevladinih organizacija nedavno u alternativnom izveštaju Komitetu UN za ekonomska, socijalna i kulturna prava.
To dobro odslikava koji su prioriteti Vlade, komentariše Aleksandra Lakić, portparolka Političke platforme Solidarnost. Iako su predstavnicima vlasti puna usta brige o građanima i stalnom rastu životnog standarda, u praksi stvari izgledaju drugačije, kaže ona.
„Decenijama se zanemaruju javne usluge, uključujući školstvo, zdravstvo, i usluge socijalne zaštite, a novac iz javnog budžeta se preliva u sumnjive projekte koji se realizuju u svrhu političke propagande kao i subvencije stranim investitorima koji zemlju napuštaju kada ih istroše, ostavljajući za sobom ogroman broj ljudi bez posla. To što je budžet za socijalnu zaštitu oštećen na uštrb povećanja budžeta za odbranu i vojsku nije naročito iznenađujuće jer se uklapa u standardni manir ovog režima koji želi da demonstrira svoju moć i ubere po koji politički poen.“
Ovakve odluke, ipak, jesu „skandalozne i zabrinjavajuće“ jer utiču na produbljivanje društvenog jaza u Srbiji, smatra Lakić. Ona je ocenila da je na ovaj način najranjivijima u društvu onemogućeno je da ostvare osnovna ljudska prava na adekvatnu zdravstvenu zaštitu, socijalnu brigu i kvalitetno obrazovanje, dok se zaposlenima u javnom sektoru narušava pravo na poštene zarade i adekvatne radne uslove.
„Zbog toga smena ovog režima predstavlja preduslov za sveobuhvatnu političku i društvenu promenu, a u pravcu solidarnog društva u kome svi imaju mogućnost da ostvare svoje pune potencijale i žive srećne i zadovoljne živote.“